About us

Skarbimir Ruciński

Od kilkunastu lat zajmuję się sanskrytem, a od przeszło dziesięciu lat mieszkam w Varanasi w Indiach. W 2006 roku ukończyłem studia na Sanskryckim Uniwersytecie w Varanasi (Sampurnanand Sanskrit University, Varanasi) uzyskując tytuł "āćārya", odpowiadnik magistra. Skończyłem w Allahabadzie kurs nauczania sanskrytu metodą bezpośredniej konwersacji. Obecnie piszę doktorat na Sampurnanand Sanskrit University. Zajmuję się sanskrytem, hindii i kulturą indyjską. Poza tym elektroniką, informatyką, muzyką i fotografią.

Zapraszam do lektury strony i chętnie odpowiem na pytania e-mail.

Filip Ruciński

Ukończyłem studia indologiczne na Uniwersytecie Warszawskim, a także studia w zakresie indyjskiej kultury i filozofii na Sanskryckim Uniwersytecie w Varanasi. W Indiach spędziłem łącznie ponad 5 lat. W latach 2003-2005 pracowałem dorywczo jako nauczyciel sanskrytu dla młodzieży indyjskiej (Dahanukar English Medium School, Śrirampur, Maharashtra), a także angielskiego (MITI IT Institute, Varanasi). Zdobyłem też pewne doświadczenie jako tłumacz, pracując w roku 2004 dla Międzynarodowego Czerwonego Krzyża. Obecnie podejmuje się rozmaitych prac translatorskich z języka hindi i na język hindi oraz uczę języka hindi na ‘Kursach językowych ASMAN’ (www.kursyjezykowe.waw.pl). W każde wakacje staram się zorganizować i poprowadzić ze Skarbimirem intensywny kurs praktycznego sanskrytu.

Interesuję się starożytną i średniowieczną literaturą sanskrycką, a także literaturą hindi. Moimi ulubionymi przedmiotami jest gramatyka, filozofia języka i siwaizm kaszmirski (tego ostatniego dotyczyła moja praca magisterska). W wolnych chwilach wsłuchuję się w indyjską muzykę. Gram też na sitarze i śpiewam, a z sitaru uzyskałem 3 dyplomy prestiżowej instytucji zrzeszającej indyjskie szkoły muzyczne – Prayag Sangit Samiti (Allahabad).

Można się ze mną skontaktować poprzez e-mail.